Her derde deva ‘matcha çayı

Pek çok çay son dönemlerin popüleri haline geldi. İşte onlardan biri matcha çayı. Matcha çayı aslında nedir? Söylendiği kadar mucizevi mi? Ne gibi etkileri var? Matcha çayı hakkında aklınızdaki soru işaretlerini kaldırıyoruz. Demlenme şekli, olumlu yönleri, olumsuz yönleri ve kimler için tüketilmemeli hepsi bu yazımızda.

 

Son dönemde formuna dikkat edenlerin gözde çaylarından biri haline gelen Matcha çayı aslında nedir?  Ne işe yarar? Gerçekten söylendiği kadar mucizevi mi?

Matcha anlam olarak ‘ma’ yani toz haline getirilmiş ve ‘cha’ çay sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Özellikle Çin ve Japon kültüründe ayrı bir yeri bulunmakta ve özel çay seremonilerinde bambu whisk, seramik kap ve bambu kaşık ile servis edilmektedir. Budist keşişler meditasyon yaparken odaklanmayı arttırmak için matcha çayını tercih etmektedir. Matcha çayı, gyukoro adı verilen bitki yaprağının su ile ıslatıldıktan sonra bambu bir kırbaç ile dövülerek önce püre sonra toz haline getirilmesi ile elde edilebildiği gibi;  yeşil çay yapraklarının toz haline getirilmesi ile de elde edilebilir. Klorofil açısından daha zengin hale getirmek için matcha toplandıktan sonra gölgede kurumaya bırakılır. Yeşil çayın toz haline getirilmesi ile etkisi artış gösterir bu yüzden 8-9 bardak yeşil çay içmek 1 bardak matcha çayı içmek ile aynı etkiyi göstermektedir. Yeşil çay 12-75mg kafein içerirken matcha çayı daha fazla kafein içermektedir.

Artan popüleritesiyle birlikte yalnızca çay olarak tüketilmeyen matcha tozu salatalarda, dondurma, pasta gibi tatlılarda da kullanılmaya başlanmıştır.

NASIL HAZIRLANIR?

Hazırlanma aşamasında süt köpürtücü aletler ile köpürmesinin sağlanması kıvamının ayarlanması için önemlidir. Demlemeye gerek olmayan bir çay olduğu için içilebilecek sıcaklıkta (70-75°C) bir suya konularak kolayca hazırlanabilir. Önerilen tüketim miktarı günde 1-2 fincandır.

Matcha çayı tüketiminin olumlu yönleri nelerdir?

1-Antioksidan içeriği oldukça fazladır.

2-Selenyum, krom, çinko ve magnezyum açısından zengindir.

3-Kansere karşı korunmaya yardımcı olur.

4-Bilişsel fonksiyonlar ve hafıza üzerinde etkilidir.

5-Metabolizma hızlandırır, dışkılamayı arttırır.

6-Kolesterol ve kan şekerini düzenler.

7-Depresyon ve stres gibi sorunlara iyi gelir.

Fazlası ne gibi zararlara yol açar?

1-Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulmaya neden olabilir.

2-Yüksek kafein içermesi nedeniyle bağırsak hareketlerinin bozulmasına ishal gibi durumlara yol açabilir.

3-Kardiyak aritmi oluşumu ile kalp sağlığını etkileyebilir.

Kimler tüketmemelidir?

Böbrek yetersizliği, böbrek taşı gibi böbrek rahatsızlığı bulunan bireylerin; demir eksikliği bulunanların; belirli bir hastalık nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin, gebe ve emzikli kadınların matcha çayı kullanımı önerilmemektedir.

Yeni Asır Linki:  https://www.yeniasir.com.tr/saglik/2019/03/10/her-derde-deva-matcha-cayi