KANLI CANLI ANNELER , KANLI CANLI BEBEKLER!

Gebelikte en sık karşılaşılan sağlık problemlerinin başında  anemigelir. Anne adayının en çok ihtiyaç duyduğu, bebeğini beslemek adına  kan hacminde meydana gelen artış demir eksikliği anemisini tetikler. Anemi , terimsel olarak kandaki hemoglobn seviyesinin 11 < g/dl olması durumu olarak tanımlanır. Dünya üzerinde pek çok kadının anemiye yatkınlığı söz konusudur. Bununla birlikte gebelik sürecinde plazma hacmi artar ve hemoglebin seviyesi düşer. Demir eksikliği anemisi ; baş dönmesi , halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, tırnak incekmasi, avuç içinde solukluk , hızlı ve sık nefes alıp verme ile kendini belli eder.

    Gebeliğin 2. Ve 3. Trimestirında demir eksikliği ile daha çok karşılaşılmaktadır. Özellikle de annenin beslenme yetersizliği, sık enfeksiyonlar , ardarda yaşanan gebelik veya düşük öyküleri annelerin anemi yani kansızlık  problemi  yaşamasını tetikler. Çok sayıda ve sık aralıklı hamile kalmak anemi oluşumunu arttırır. Bu nedenle 2 gebelik arasındaki sürenin minimum 2 yıl olması önerilmektedir.

Anemi  aynı zamanda annenin genel sağlığını bozar. Gebelik kayıpları, anne ölümleri, bağışıklık sisteminde zayıflamaya, düşük  doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme riskinde artışa sebep olur. Bebekte ise büyüme ve gelişme geriliği yaşanmasına, motor gelişiminde bozulmalara, gelecekte dil gelişiminde bozukluklara, dikkat eksikliği görülmesine, bağışıklık sisteminde zayıflamaya, okul başarısının olumsuz etkilenmesine neden olur.

     Hamilelik süreci boyunca sağlıklı ve huzurlu olmak, bebeğinizin gelişimine en doğru şekilde katkıda bulunmak için beslenme eğitimi ve planlanması çok önemlidir. Anemi riskine karşı, b demir ve C vitamininden zengin bir beslenme planlanması, gerekirse demir takviyesi yapılması, olası bir parazit olmasına karşın  gerekli testlerin zamanında yapılması önem kazanmaktadır.

     Beslenme programınızda demirden zengin besinlerin bulunması çok önemlidir. Kırmızı et, kümes hayvanları,balık , yumurta, pekmez , kuru meyveler , kuru yemişler , baklagiller gebelikteki beslenme programlarının vazgeçilmezi olmalıdır. Sadece demirden zengin beslenmek de sizin ve minik bebeğinizin demiri kullanmasında yeterli olmayabilir. Bu nedenle demir emilimini arttıracak C vitamini içeriği yüksek besinleri de bu programa dahil etmek akıllıca olacaktır. Yani  örnekleyecek olursak ;kırmıızı etin yanına tüketeceğiniz bol limonlu bir yeşil salata sizin için hem sağlıklı hem de  lezzetli bir seçenek olacaktır. Bunun dışında zaten gebelikte çok da önermediğimiz çay – kahve tüketiminin de demir emilimini engellediğini unutmamak gerekir.   

     Sizin ve minik bebeğinizin sağlığı için beslenme vazgeçilmez bir unsur.  Sağlıklı  bir çocuk dünyaya getirmek , aynı şekilde ona yetebilecek sağlıklı bir anne olabilmek anne olabilmek adına beslenme programınızda doğru tercihler yapmanız dileğiyle…