10 yaşında diyete başladılar

10 yaşındaki Aslı Soylu ve Ege Tomur, 3 ayda 8'er kilo vererek aynalarla barıştı.

Türkiye'de kilo sorununun en yüksek olduğu Ege Bölgesi'nde doğru ve sağlıklı diyet, 10 yaşındaki Aslı Soylu ile Ege Tomur'un da aynalarla barışmasını sağladı. 
Türkiye'nin şişmanlık değerlerinde yüzde 12.5 oranıyla en fazla obezin olduğu Ege'de sağlıklı zayıflayanların yaşadıklarını yer verdiğimiz dizinin son bölümünde bu kez çocuklar yer aldı. Henüz 10 yaşında olan 
Denizli PEV Koleji öğrencisi Aslı Soylu, yanlış beslenme sonucu 52 kiloya kadar çıktı. "Yemekte kaşık yerine ekmeği kullanıyordum. En sevdiklerim ekmek ve hamburgerdi. Öğün yoktu ve canım ne isterse yiyordum. Pasta yerken diğer taraftan dondurma yiyordum" diye aldığı kiloların nedenini anlatan Aslı Soylu, yüksek tansiyonla tanıştığı gün hayatını değiştirmeye karar verdi. 

Artık yüzü gülüyor 
Kiloları nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını söyleyen Soylu, "Koşamıyor, arkadaşlarıma yetişemiyordum. Hatta oyunlarda eğer bizim takım kaybettiyse benim yüzümden oluyordu. Çok mutsuzdum. İp atlamak istiyor ama yapamıyordum. Kıyafet bulamıyorduk, beğendiğim hiçbir şeyi giyemiyordum" dedi. Uzman eşliğinde başladığı diyetle 3 ayda 8 kilo veren Aslı Soylu, "Artık istediğimi yapabiliyorum" dedi. Anne Burcu Soylu ise beslenmenin "yemek" olmadığını, doğru beslenmeyi kızı Aslı'nın diyetiyle öğrendiklerini belirterek, "Aslı ile biz de zayıfladık. Şimdi çok mutluyuz. Küçük kızımın yüzü artık gülüyor" dedi. 

44 kiloya çıktı
Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Ege Tomur da (10) yaşıtı Aslı Soylu gibi yanlış beslenme sonucu aldığı kilolar nedeniyle üzüntülü günler yaşadı. "Hamur işleri favorimdi. Hergün kek, pasta, börek yemek en büyük zevkimdi. Okulumuzda sulu yemek çıkmıyordu, sürekli pilav ve makarnayla beslendiğim için kilo aldım. Pantolonlarım dar geliyordu, giydiğim kıyafetler yakışmıyordu" diyen Tomur, 44 kiloya çıkınca diyetisyene başvurdu. Uzman eşliğinde 3 ayda 8 kilo veren Ege Tomur, isteği fit görünüme kavuştu. "Şimdi canımın her çektiğini yemiyorum. Diyetisyenimin verdiği ödüllerle yetiniyorum. Özellikle koşmayı özleyenlere kilo vermelerini tavsiye ederim" diye konuştu. 

Uzman öğretmeli
Diet-Time Polikliniği sahibi Mehlika Öktem Boz, toplumda "kilolu, iştahlı çocuk çok sağlıklı olur" gibi yanlış bir inanış olduğunu belirterek sağlıklı beslenmeyi öğrenmenin bir çocuk için matematik, Türkçe, fen bilgisi öğrenmekten daha önemli olduğunu söyledi. Boz, "Çünkü insanın yakıtı olan besinler ne kadar doğru alınırsa o kadar sağlıklı, o kadar başarılı nesiller oluşur. İşte bu bilinçle beslenme uzmanına gelmek, daha obezite oluşmadan önlemini almak ebeveynler için önemli" dedi. Çocuklarda uygulanan yöntemin çocukla ve yaş dönemiyle beraber değişiklik gösterdiğine dikkat çeken Mehlmika Öktem Boz, "Besinleri tanıması, sevmesi, hangi besinin vücudunda ne işe yaradığını öğrenmesi, zararlı olan ama çok sevdiği besinlerden nasıl ve ne kadar yiyeceğini bilmesinin bir uzman tarafından öğretilmesi oldukça önemli" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/yasam/2014/10/08/10-yasinda-diyete-basladilar