Anne-oğul el ele 62 kilo verdi

Sağlıklı beslenme programına birlikte başlayan Aynur Hanım ve oğlu Arda Akalın, toplamda 62 kilo ağırlığı üzerlerinden atmanın mutluluğunu yaşıyor.

Başlangıçta sırf meraktan oğluna eşlik ettiğini söyleyen Aynur Akalın, "5-10 kilo versem yeter" diye başladığı program sayesinde 30 kilo vermeyi başarmış 

NİHAN YARKENT

İzmirli ev hanımı Aynur Akalın, kilolarına Elektrik Mühendisi oğlu Arda Akalın ile birlikte savaş açtı. Anne oğul, toplam 62 kilo birden zayıfladı. Anne oğul, başarılarının sırrının birbirlerine verdikleri destek olduğunu söylüyor. 
Geçmişte, kendisini sürekli halsiz hissetmesine karşın aldığı kiloların farkında olmadığını söyleyen Aynur Akalın, "Kendimizi hiç kilolu görmüyorduk. Ama günlük hiçbir aktiviteyi de yapamıyorduk. Sürekli yorgun hissediyordum ve uyku hali ile dolaşıyordum. Oğlum 123 kilo olunca, bir şeylerin yanlış gittiğini fark ettik. Aslında diyetisyene yalnızca Arda gidecekti. Ben de meraktan gittim" sözleriyle, kilo mücadelesinin başlangıç öyküsünü özetliyor. 

Galoşları giyememişti 
Polikliniğe ilk gittiğinde fazla kilolarından dolayı ayağına galoş bile giyemediğini anlatan Aynur Akalın, "Evet serüven böyle başladı. Uzman yardımıyla hem oğlum hem ben kilo vermeye başladık. Ben 30 kilo verince hayatın aslında ne kadar güzel olduğunu anladım. Oğlum 120 kilodan 88 kiloya düştü. Yüzüne renk geldi" diyor. 
Kendisi bir gurme olan Arda Akalın ise, uygulanan yöntemde kendisi için damak zevki ve sağlıklı beslenmenin birleştirildiğini söylüyor. Tam 32 kilo verdiğini ve kan değerlerinin de olumlu çıktığını ifade eden Arda Akalın, "Artık sağlığım için besinleri nasıl yöneteceğimi öğrendim ve böylece yine istediğimi yiyip istediğimi içebiliyorum" diyor.

Ara öğün uyarısı 
Geçmişte en büyük hatalarının "ara öğün" atlamak olduğunu söyleyen Aynur Akalın, "Öğlen yemeği yemiyorduk. Diyetle birlikte 5 öğün yemeye başladık. Teşvik çok önemli. Ailede kilolu bireyler varsa mutlaka birlikte kilo versinler. Biz çok faydasını gördük. Sık sık yemek yemeyi ihmal etmeyin. En büyük ikinci hata ise unutmayın, kendi kendinize asla kilo veremiyorsunuz. 2 kilo verip 10 kilo geri alıyorsunuz" diyor. Arda Akalın da diyet sürecinde uzman kontrolünün önemli olduğuna dikkat çekerek, annesinin kendisine, kendisinin de annesine destek olduğunu söylüyor. 

"BİRBİRLERİNİ ÇOK GÜZEL MOTİVE ETTİLER"
Sağlıklı kilo verme sürecinde motivasyonun önemine dikkat çeken Diet Time Polikliniği sahibi Mehlika Öktem Boz, aynı aileden 2 kişinin beraber bir diyet programına girmesinin başarı oranını yüzde 50 artırdığını söylüyor. Aynur Akalın'ın başta oğluna destek olmak için çok da inançlı olmadan "5-10 kg versem" diyerek bu işe başladığını belirten Boz, "Ancak yapılan kan tahlilleri pek parlak değildi. Karaciğer enzimleri, kolesterolü, ürik asidi yükselmiş ve çok ciddi bir insülin direnci çıkmıştı. Durum böyle olunca, öncelikli amaç kilo vermek değil, sağlığın kaybedilmemesi oldu. 6 ay içinde 10 kilo vermeyi umut eden Aynur Hanım, 30 kilo verdi ve sağlığına yeniden kavuştu" diyor.

http://www.yeniasir.com.tr/yasam/2014/10/05/anneogul-el-ele-62-kilo-verdi