Anneler kilo savaşını kazandı

İzmirli Demet Durak ve Meltem Ünlü Erçetin dünyanın en güzel duygusu olan anneliği yaşarken aldıkları kiloları veremedi. Tamamen yanlış bir toplum algısı olan "Sütün kesilir" dayatmasıyla kilolarının kurbanı olan iki anne de sağlıklı diyet sayesinde kilolarına karşı verdikleri savaşı kazandı. Bir çocuk annesi Demet Durak, hamile kaldığında 76 kiloydu, doğuma girdiğinde 106 kiloya çıktı. Doğum sonrası aldığı kilolardan 10 kilosunu verebildi. Aldığı kilolar nedeniyle pantolon giymeye hasret kaldığını söyleyen Demet Durak, "Hamileyken herşeyi yiyordum, çikolata kavonozu sürekli elimdeydi. Balık yerken, ciğer yiyordum. Onu bırakıp keşkek söylüyordum. Sütüm kesilmesin diye başladım ve hızla kilo aldı. Doğuma 106 kilo olarak girdim. Doğum sonrasında hiçbir şey yapmak istemiyordum, bunalıma girmiştim. Kıyafet olmuyordu" dedi.

Yanlış zihniyet
kızı 6. ayına girdiğinde yalnızca 10 kilo verebildiğini söyleyen Durak, "5 ayda 25 kilo verdim. 11 Nisan'dan bu yana kilo veriyorum. Hedefim Dünya'nın ilk yaş gününde hamile kaldığım kiloydu, şimdi daha zayıfım" dedi. "Süt kesilir" inanışının da tamamen yanlış olduğunu ifade eden Durak, "Kızımı hala emziriyorum, hiçbir şey olmadı. Sütüm kesilmedi. Hamileler de uzmana danışmalı. Hamur işi süt artırır bilgisi de tamamen yanlış. Anne mutluysa sütü de artıyor. Bu kadar kiloluyken nasıl mutlu olabilirsiniz ki? Şimdi evde 3 çeşit yemek pişiyor. Kızıma, eşime, bana ve çok mutluyuz" diye konuştu.
İki çoçuk annesi Meltem Ünlü Erçetin (33) de doğum sonrası kiloları nedeniyle uzmana başvuran bir başka isim oldu. Hamilelik öncesi 55 kilo olan Erçetin, doğuma 69 kilo ile girdi. Ancak doğumun üzerinden 8 ay geçmesine karşın yalnızca 2 kilo verebildi. Bunun üzerine uzman eşliğinde diyete başlayan Erçetin, 4 ayda 15 kilo verdi. Anne olduğu için diyet yapmasına tepki gösteren insanlar olduğunu söyleyen Erçetin, "Hatta bazı insanların, 'Ne kadar bencil bir anne' diye baktığını hissettim. Ancak bir bebeği annesinden çok düşünen başka biri olmayacağını herkes bilir. Kaliteli kalori alarak bebeğime de iyilik yaptım. Kızım Derin'i de hala emziriyorum. Özgüvenim arttı, şu anda daha mutluyum. Kıyafetlerin küçük bedenini almak hoşuma gidiyor" dedi. Emzirme döneminde doyurucu ve besin değeri yüksek bir diyet uyguladığı için sıkıntı yaşamadığını ve sütünde azalma ya da kesilme olmadığını ifade eden Erçetin, "Hem gebelik hem de emzirme döneminde diyet yapmış biri olarak sütüm kesilir mi korkusunun yersiz olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu dönemde uygulanan diyet sadece zayıflama amacı gütmüyor aynı zamanda sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturma amacını da taşıyor" diye konuştu.

Önemli olan anne sütü
Diet Time Polikliniği Sahibi Mehlika Öktem Boz, doğum sonrası yaşanan kilo probleminin anneleri vicdanları ve estetikleri arasında gidip gelmeye mahkum ettiğine dikkat çekerek, "Emziklilik döneminde uygulanan beslenme şeklinin ana prensibi anne sütünü artırmaya yönelik olmalı. Anne sütü ne kadar artarsa bebek o kadar sağlıklı beslenir. Anne de o kadar hızlı kilo verebilir" dedi. Diyetisyenlerin bu dönemde uyguladıkları diyetlerin tamamen anne sütüne yönelik olduğuna da dikkat çeken Boz, "İlk 6 ay sadece anne sütünü destekleyen beslenme uzmanlarının hedefi asla sadece zayıflatmak olmaz. Kafalarda klişeleşen diyet terimi, gebelik ve emzirme döneminde uyguladıklarımızla alakası yoktur. O yüzden bu dönemde kadınların daha sağlıklı, bilinçli olması için profesyonel destek almaları toplumun bilincini de artırır" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/yasam/2014/10/07/anneler-kilo-savasini-kazandi