İletişim Formu

HER YAŞTA SAĞLIKLI KADIN

03 Mart 2024

 

    Sevgili kadınlar, önümüzdeki hafta, her yıl olduğu gibi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlayacağız. Bu gün kadınların tarih boyunca elde ettiği kazanımları, mücadelelerini ve değerlerini anma günü olarak bizim için büyük önem taşıyor. Ancak biz kadınlar olarak, değerimizi, kattıklarımızı ve gücümüzü her gün içimizde hissediyoruz. Kendi işimi kurmuş, kendi ayaklarımın üzerinde durabilen bir kadın olarak, ben de tüm emekçi kadınların başarılarını kutluyorum. Ancak unutmamalıyız ki sağlığımız, başarılarımızın ve mücadelemizin temelidir. Sağlığımıza önem vermek, kendimize yatırım yapmak, her yaşta beslenmemize dikkat etmek ve bedenimize gereken özeni göstermek, bizim için bir öncelik olmalıdır. Bu anlamda her yaşta sağlıklı kadın için beslenmeye dair birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Çocukluk döneminde 3 altın kural

    Kadınlar için sağlıklı beslenme, her yaşta önemli bir konudur. Çocukluktan başlayarak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak, büyüme ve gelişme için gereklidir. Fiziksel ve zihinsel gelişim için gerekli olan vitaminler, mineraller ve diğer besin maddeleri, çocukluk döneminde yeterli miktarda alınmalıdır. Bu dönemde doğru beslenme alışkanlıkları kazanmak, ilerleyen yaşlarda obezite, diyabet ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltabilir. Yapılan araştırmalar obez çocukların yetişkinlerde obez olma olasılığının sağlıklı kilolu çocuklara göre beş kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Çocuklara sağlıklı beslenme tabağı modeli öğretilmeli, mümkünse kahvaltı hiçbir zaman atlatılmamalıdır. Aslında çocuklar için sağlıklı beslenmede 3 altın kural vardır. Bu kurallar çeşitliliği sağlamak, dengeli beslenmek ve yeteri miktarda besin almaktır.

Ergenlik döneminde demire dikkat!

    Ergenlik dönemi, özellikle kızlar için demir ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Bu dönemde vücut, hızlı bir büyüme ve gelişme sürecinden geçerken, aynı zamanda adet dönemleri başladığı için kan kaybı da yaşanabilir. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinler ile ıspanak, kuru fasulye, mercimek gibi bitkisel kaynaklı besinler demir açısından zengindir. Bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. C vitamini, demirin emilimini artırır. Bu nedenle, demir içeren besinlerle birlikte C vitamini içeren besinler tüketmek faydalı olabilir. Portakal, mandalina, kivi, çilek gibi meyveler ile yeşil yapraklı sebzeler C vitamini açısından zengindir.

Menopoz döneminde kemiklerinize iyi bakın

    Orta yaşlarda, kadınlar yaşlanma süreciyle birlikte hormonal değişikliklerle karşılaşabilirler. Bu dönemde sağlıklı beslenme, kemik sağlığını korumak, kalp hastalığı riskini azaltmak, kiloyu kontrol altına almak için önemlidir. Östrojen kemik yoğunluğunu koruyan bir hormondur ve menopoz sonrası azalır. Kemik sağlığını korumak için bu dönemde kalsiyum ve D vitamini alımına özellikle dikkat edilmelidir.Süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, badem, fındık gibi kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir. Ayrıca bazı bitkilerde bulunan fitoöstrojenler, vücuttaki östrojen seviyelerini dengede tutabilir ve menopoz semptomlarını hafifletebilir. Soya, keten tohumu, kuru fasulye gibi fitoöstrojenler açısından zengin besinler tercih edilebilir. 

Yaşlılık döneminde kaslarımız bizi koruyor

    İleri yaşlarda beslenmeyle ilgili en çok dikkat etmemiz gereken beslenme unsurlarından biri protein alımıdır. Çünkü yaşla birlikte sarkopeni dediğimiz kas kaybı çok sık rastlanır. Bunu önlemek için günlük yeterli miktarda protein beslenme ile mutlaka sağlanmalıdır. Kas kaybının artması darbelere karşı bizi zayıflatarak yaralanmaları da artırıyor. Bunun dışında yaşlılıkta sindirimin yavaşlamasıyla sıklıkla karşılaşılan kabızlığın önlenmesi için mutlaka yeterli miktarda su, diyet posası ve gereken durumlarda probiyotik ve magnezyum takviyesi sağlanmalıdır. Yaşlılıkta bir diğer problem susuzluk sinyallerinin zayıflamasıdır. Bu nedenle mutlaka idrar rengi takip edilmelidir. İdrar berrak veya çok soluk renkli olmalıdır. 

Her dönemde sağlıklı beslenme

    Bir diyetisyen bakış açısıyla söylüyorum ki her yaşta sağlıklı kadınlar için beslenme çok önemlidir ve bu dönemler için zaman zaman beslenme uzmanı desteği almaktan çekinilmemelidirDoğru beslenme alışkanlıkları, genel sağlığı korur, kronik hastalıkların riskini azaltır, enerji seviyelerini yükseltir ve yaşam kalitesini artırır. Kadının yaşamının her döneminde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemesi ve düzenli egzersiz yapması, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için temel taşlardan biridir.
Sevgili kadınlar, unutmayın ki güçlüsünüz, değerlisiniz ve toplumun en önemli unsurlarından birisiniz. Kendinize değer verin, sağlığınıza özen gösterin ve hayallerinizi gerçekleştirmek için cesurca ilerleyin. Bizlerin varlığı, dünyamızı daha güzel ve yaşanabilir kılıyor. Kadınlar günümüz kutlu olsun!