İletişim Formu

Sporcu Beslenmesi

Sporcunun günlük yaşantısı, antrenman saatleri ve sıklığına göre bir beslenme programını uygulaması önemlidir. Kas kütlesini arttırmak isteyen bir sporcu veya yağ oranını azalmak isteyen bir sporcu için farklı beslenme şekilleri oluşturulmalıdır. Diyetisyenlerimiz sporcunun yaptığı antrenman türüne göre hangi besin veya vitamin-mineralin önemli olduğunu planlar ve buna göre diyet listesini düzenler. Bu programda amacımız sporcunun ihtiyacı olan tüm besin öğelerini karşılayabilmek ve performansı en üst düzeye çıkarmaktır.

Kilo koruma

Pek çok diyet denemiş veya diyetisyen diyetisyen gezmiş olabilirsiniz. Her seferinde kilo vermiş ama sonrasında fazlasıyla geri almış da olabilirsiniz. Bu program ile bu döngüyü kırarak tekrar kilo almamanız için size nasıl kilonuzu koruyacağınızı öğretiyoruz. 11 seanslık kilo koruma programımızda normal beslenme düzeninize geçişte unuttuğunuz diyet alışkanlıklarını pekiştiriyor, yaptığınız kaçamakları nasıl tolere edebileceğinizi size gösteriyoruz. Siz de ekibimizdeki diyetisyenlerle ideal kilonuzu koruyabilir veya ideal kilonuza bizimle ulaştıktan sonra koruma programına geçebilirsiniz.

Kanser

Kanser tedavisi gören bireyler için beslenme yaşam kalitesinin arttırılması ve ölüm riskinin azalması için oldukça önemlidir. Kemoterapi ve radyoterapi süresince iştah azalması, bulantı, kusma gibi semptomlarla beraber malnütrisyon (yetersiz beslenme) görülebilir. Kanserin türüne göre beslenme şekilleri de farklılık göstermektedir. Bu dönemde ekibimizdeki onkoloji diyetisyenleri sizlere destek olmaktadır. Kemoterapi hastaları için kilo koruma, zayıfsa kilo alımı, kilolu ise zayıflama gereklidir. Kemoterapi süresince yenebilecek ve yasak besinleri göz önünde bulundurularak size uygun beslenme programını oluşturulur.

Kilo alma

Kilo alma sürecinde sindirim bozuklukları, metabolizmanın hızlı çalışması ve buna sebep olan hipertroidi, psikolojik rahatsızlıklar sonucu yaşanan iştahsızlık, düzensiz beslenme, genetik yapı, bağırsak parazitleri ve emilim bozuklukları hatta bazen hormon problemleri kilo alamamanıza sebep olabilir. Kilo almaya çalışırken yapılan en büyük hatalardan biri yanlış/sağlıksız beslenerek kilo almaya çalışmaktır. Alanında uzman diyetisyenlerimiz ile hem kas, hem su hem de yağ ağırlığınızı bir arada arttırarak ideal kilonuza ve vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Daha kaliteli bir hayata kavuşabilir ve dengeli kilo alarak kilonuzu kalıcı hale getirebilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin sizin için bir alışkanlık haline gelmesini ekibimizle sağlayabilirsiniz.

Polisiklik over sendromu

Günümüzde kadınlarda en sık görülen hormonal hastalıkların başında gelmeye başlamıştır. Bu hastalarda şeker ve yağ metabolizmasının bozulmasına bağlı olarak Tip 2 diyabet, kolesterol yüksekliği ve obezite gibi durumlar da beraberinde görülmektedir. Vücut ağırlığınızın %5-10 oranında azalmasıyla bile hormon düzeylerinde düzelme sağlayabilmekteyiz. PCOS tedavisinde, beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişikliklerini diyetisyenlerimiz ile gerçekleştirmekteyiz.

Tiroid hastalıkları

Vücutta tiroid hormonlarının az ya da fazla çalışması hipotroidi veya hipertroidi gibi hastalıklara neden olur. Metabolizmamızın merkezi tiroid bezinin düzgün çalışmaması vücudumuzda da birçok probleme yol açabilir. Hipotiroide bağlı metabolizma hızının düşmesi, kilo alımı, kabızlık vb. gerçekleşebilir veya hipertiroide bağlı istemsiz kilo kayıpları görülebilir. Tedavi sürecinde kilo kontrolü ve yeterli-dengeli beslenmeyi sürdürebilmek için alanında uzman diyetisyenlerimize başvurabilirsiniz.

Atom tedavisi

Ağız yolundan kapsül ya da sıvı olarak verilen radyoiyod veya ATOM olarak bildiğimiz tedaviden önce özel beslenme planı uygulanmalıdır. İçerisinde iyod olan tüm yiyecek, içecek ve ilaçlar tedaviden önce kesilmelidir. Tedaviden önce tüketilmemesi gereken besinlerin çıkartıldığı ve bu sürece en uygun beslenme programınız sizin için oluşturulur.

Böbrek Hastalıkları

Böbrekler vücumuzun süzme işlemini yapan organlardır ve böbrek hastalıklarında seçtiğimiz besinler çok önemlidir. Böbrek hastalıklarında diyetin kişiye göre planlanması yani hastalığın çeşidine, kişinin vücut ağırlığı, protein ihtiyacı, fosfor-potasyum yükü baz alınarak beslenme planı oluşturulmalıdır. Kısıtlanması geren yiyeceklerin öğretilmesi ve kan değerlerinize göre  yeterli-dengeli beslenmenin oluşturulması gibi konularda diyetisyenlerimiz ile verimli görüşmeler yapabilirsiniz.

Gut

Dengesiz beslenme, metabolik bir bozukluk veya genetik yatkınlıktan ötürü gut hastalığı ortaya çıkabilir. Hastalığın seyrinde atak dönemleri olabilir. Bu dönemlerde kısıtlanması gereken yiyecekleri tüketmemek önemlidir. Ayrıca gut hastalığı görülen kişilerin çoğu şişman veya obez bireylerdir. Unutulmamalıdır ki bu hasta grubunun hızlı kilo vermesi ağrılı atak sıklığını artıracaktır. Diyetisyenlerimiz gut hastalığının seyrine uygun yasaklı ve sınırlı besinler hakkında sizleri bilgilendirerek sizlerin ideal kilonuza ulaşmanızı sağlamaktadırlar.

Mide hastalıkları

Mide hastalıklarının oluşması ve tedavisinde beslenme çok önemli bir faktördür. Dengesiz ve kötü beslenme mide rahatsızlıklarınızın seyrini kötüleştirebilir, tedavinizi engelleyebilir. Bu hastalıkların tedavisinde veya önlenmesinde doğru besin seçimi ve dengesi ayrıca öğün sıklığı ve saati önemlidir. Şikâyetlerinizin ve hastalığınızın şiddetine göre size uygun beslenme planı diyetisyenlerimiz tarafından planlanır ve böylece iyileşme süreciniz hızlandırılır.

Karaciğer yağlanması

Karaciğer yağlanması önemsenmesi gereken başka ciddi metabolik hastalıklara neden olan bir durumdur. Basit olarak gördüğünüz karaciğer yağlanması ileride siroz hastalığı ile sonuçlanabilir. Karaciğerde birikmiş olan fazla yağ dokusunu azaltmak için ideal kilonuza ulaşmak önemlidir. Aynı zamanda antioksidanı yüksek besin seçimi ile karaciğer yağlanması tedavisi oldukça mümkündür. Dengeli ve yeterli size özel hazırlanmış beslenme programı ile kan değerlerinizin normal aralıklara gelmesini sağlarken karaciğer yağlanma dereceniz de düşme gösterir.

İBS

Huzursuz Bağırsak sendromu (IBS), karın ve bağırsak hareketleri şikayetlerinden oluşur ve altında yatan nedenin kesin olarak saptanması zor bir bağırsak bozukluğudur. Toplumda çok yaygın olarak görülmektedir. Diet Time’ın özel beslenme planı, bağırsak yapısını iyileştirecek besinlerin önerilmesi, diyette bazı besinlerin kısıtlanması ve belirli takviyeler kullanılması şeklindedir. Her İBS hastası farklı değerlendirilmeli ve beslenme düzeni farklı olmalıdır.

Ortopedik Hastalıklar

Ortopedik hastalıklar fiziksel hareketin oldukça azaldığı bu yüzden de kilo alımının arttığı durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalarda diyet hem ameliyat öncesi kan değerlerinin düzeltilmesi hem de kilo kaybı ile ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha kısa sürmesi için oldukça önemlidir. Diet Time diyetisyenleri sizin için planlanan diyet programları ile ideal kilonuza ulaşıp, ameliyat öncesi ve sonrası yaşam kalitenizi yükseltmenize yardımcı olurlar.

Tüp bebek

Tüp bebek tedavisi bireyleri psikolojik olarak yoran ve kullanılan ilaçlar nedeniyle iştah ve kilo üzerinde oldukça etkileri olan bir süreçtir. Bu süreçte hem ilaçların kilo üzerine verdiği olumsuz etkilerini minimuma indirmek hem de tedavi süresince alınan yumurta ve spermlerin etkinliğinin artması, tutulumunun kolaylaşması için özel beslenme programları hazırlamak oldukça önemlidir. Diyetisyenlerimiz ideal kilonuza ulaşarak sağlıklı bir gebeliğe başlamanız için size özel diyetler hazırlamaktadır.

Bariatrik cerrahi

Mide bandı, biliopankreatik diversiyon-duodenal switch ve gastrik bypass gibi cerrahi operasyonlar bariatrik cerrahi alanıdır. Bu uygulamalar mikro ve/veya makro besin ögeleri yetersizlikleri riski ile ilişkilidir. Cerrahi yolla vücut ağırlık kaybı sağlanırken ameliyat sonrası beslenmenin aşama aşama besin hazırlanması, sıvı tüketiminin planlanması, besin ögesi yetersizliklerinin giderilmesi ve mikro besin destekleri gibi yaklaşımlar bu operasyonların başarısında anahtar rol oynamaktadır. Tekrar ağırlık kazanımının gerçekleşmemesi için operasyondan sonra sağlıklı beslenmeyi öğrenmeniz ve sürdürmeniz ekibimizdeki diyetisyenler ile oldukça mümkündür. Yaşadığınız zor günleri geride bırakmanız için bizimle sağlığa adım atın.

Beslenme bozuklukları

Beslenme bozuklukları hem diyet anlamında hem de psikolojik anlamda bireyleri etkileyen ciddi sağlık problemlerindendir. Zayıflığın yaşamı tehdit edecek kadar arttığı anoreksiya nevroza, tıkınırcasına yeme atakları ile kendini gösteren bulimia nevroza veya sağlıklı beslenmenin takıntı haline geldiği ortoreksiya nevroza gibi hastalıkların tedavisinde psikolojik yardımın yanı sıra diyetisyen takibi de oldukça önemlidir. Multidisipliner yaklaşım prensibini belirleyen diyetisyenlerimiz bu dönemde psikoloğunuz ile iletişim halinde olarak ihtiyacınız olan en iyi beslenme planını sizin için oluşturur.

Sigara bırakma

Sigara kullanımı fazla olan bireyler için sigarayı bırakmak oldukça sancılı ve zor bir süreçtir. Sigara tiryakiliğinin azalması ve el alışkanlığının bitmesi nedeniyle bireyin besin tüketim sıklığı ve miktarı da artış göstermeye başlar. Bu dönemde hızlıca artan kilo ile birey sigarayı bırakmaktan vazgeçip tekrar başlayabilir. Sigarayı bırakırken kilo almak sizi korkutmasın. Kendinizi alanında uzman diyetisyenlerimize bırakın ve sağlığınız için güzel adımları bir bir atın. Hem sigarayı bırakın hem de bu dönemde ideal kilonuzdan uzaklaşmayın. Sağlıklı yaşamı öğrenirken sağlıklı beslenmeyi de öğrenin.

Alkollü zayıflama programı

Kimi bireyler için sosyal hayatın olmazsa olmazları arasında alkollü içecekler yer almaktadır. Hal böyle olunca da alkolün tamamen kesildiği bir zayıflama programı bu bireyler için sürdürülebilir değildir. Burada önemli olan size en uygun beslenme programını hazırlamaktadır. Ekibimizdeki diyetisyenler alkol tüketim sıklığınız, miktarınız ve tükettiğiniz alkol cinsine göre size özel diyet programını oluştururlar. Bu sayede ideal kilonuza ulaşırken sosyal hayatınızdan da vazgeçmemiş olursunuz.

Aralıklı oruç

Intermittent fasting ne yiyeceğinizden çok ne zaman yiyeceğinizi ele alan bir yöntemdir. Aralıklı oruç adıyla hayatımıza giren bu diyet modelinde belirlenen saatler arasında besin tüketimi, geri kalan saatler arasında da oruç planlaması yapılır. Kimi bireyler için kahvaltı öğününün atlandığı bir yaklaşım daha doğru olabilirken, kimi bireyler için ise kahvaltı ile başlayan bir aralıklı oruç sistemi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Her diyet tipinde olduğu gibi burada da önemli olan size en uygun planlamayı yapmaktır. Bizler Diet Time diyetisyenleri olarak, uyguladığımız aralıklı oruç sisteminde kişinin sosyal hayatı, çalışma durumu ve hastalıklarına göre en iyi şekilde yararlanılabileceği ve kilo kaybını en sağlıklı şekilde görebileceği listeler hazırlıyor ve bunu her bireye özgü olarak ayrı ayrı planlıyoruz.

Ketojenik diyet

Son dönemin parlayan yıldızlarından ketojenik diyeti kimler, nasıl uygulayabilir? Ketojenik diyetle ilgili söylenen çok fazla şey, uygulama konusunda ise çok fazla farklılık mevcuttur. Önemli olan kilo vermeniz değil sağlıklı şekilde kilo vermenizdir. Bu yüzden biz danışanlarımıza ketojenik diyet uygularken hastalıklarını, kullandıkları ilaçları ve besin desteklerini, yaş-kilo-yağ oranı gibi parametreleri göz önünde bulundurarak ketojenik diyeti kişiye özel olarak düzenliyoruz. Bu sayede vücut ketozise girerken ve yağ yakımı ile birlikte kilo verimi görülürken sağlığınız da bozulmamış oluyor. Kendinizi ekibimizdeki diyetisyenlerin ellerine teslim edin ve doğru ketojenik diyet uygulaması ile doğru şekilde zayıflayın.

Zayıfı zayıflatmak

İdeal kilonuza ulaşmanıza son 3-4 kilonuz kalmış olabilir. Her pazartesi diyet sürecine başlayıp motivasyonunuzu yakalayamayıp diyeti yarım bırakıyor olabilirsiniz. Bir sürü diyet modeli ve spor denemiş fakat başarısız olmuş olabilirsiniz. Kendi kendinize mücadele etmeyi bırakın. O son 4 kilo hiç de korkulacak kadar zor bir kilo değildir. Ekibimizdeki diyetisyenler ile tanışın ve keyifli şekilde zayıflamanın tadını çıkarın. Zayıf kişilerin zayıflamasının ne kadar zor olduğu söylense de Diet Time ile hiç de öyle değil. Hadi gelin ideal kilonuza ulaşalım.