KEMİK SUYU İÇELİM, GÜZELLEŞELİM

Kemik suyu, hayvanların kemikleri ve bağ dokularının kaynatılmasıyla elde edilen bir sıvıdır. Bu kemikler dana, hindi, bizon, geyik, tavuk gibi hayvanlardan elde edilebilmektedir. Kemik ilikli bir kemik suyu elde etmek için hayvanların ayakları, toynakları kullanılabilmektedir.

Kemik suyu besinsel değeri, kullanılan kemiklere ve kalitesine değişkenlik göstermektedir.

Kemikler, kemik iliği ve bağ dokusu, piştiğinde jelatine dönüşen kollajenden oluşmaktadır. Jelatin, özellikle glisin açısından yüksek bir amino asit profiline sahiptir.

Peki kemik suları nasıl yapılıyor? Kemikler, içine atılmak istenen sebzeler ve su tencereye ilave edilir. Kısık ateşte yaklaşık 24 ile 48 saat arasında pişirilmelidir.

KEMİK SUYUNUN YARARLARI

KEMİK SAĞLIĞI

Kemik suyu kollajenin çok iyi kaynağı olup kıkırdakta, bağlarda, tendonlarda ve kemik iliğinde bulunabilmektedir. Yaşlandıkça kıkırdaktaki antikorlar saldırıya uğrayarak azalabilmektedir. Kemikteki kollajen kemik suyuna geçerek kıkırdağa yardımcı olabilmek için emilmektedir. Jelatin ayrıca güçlü kemikler oluşturmak ve korumak için gerekli olan yapı blokları, yaşlanan eklemlerin baskılanmasına yardımcı olup kemik mineral yoğunluğunu desteklemektedir.

BAĞIRSAK SAĞLIĞI

Yapılan çalışmalar, jelatinin bağırsak mukozasını iyileştirmek ve besin duyarlılıkları ile (buğday veya süt gibi) mücadele etmek, bağırsaktaki probiyotiklerin (iyi bakteriler) büyümesine yardımcı olmak ve sindirim sisteminde sağlıklı inflamasyon seviyelerini desteklemek için faydalı olduğunu göstermektedir. Klinik Gastroenteroloji Dergisi'nde yayınlanan bir raporda jelatinin bağırsak sağlığını ve bütünlüğünü etkin bir şekilde desteklediği bulunmuştur.

CİLT SAĞLIĞI

Kollajen, cildin gençlik tonunu, dokusunu ve görünümünü korumaktan sorumlu elastin ve diğer bileşikleri oluşturmaya yardımcı olmaktadır. Kollajen bütünlüğü, kırışıklıkların gözle görülür belirtilerini azaltmaya, şişkinliği azaltmaya ve diğer yaşlanma belirtileriyle mücadeleye yardımcı olabilmektedir. Birçok kişi kolejen içeren besinleri tüketirken selülitinin azaldığını gözlemlenmiştir. Çünkü selülit, cilt dokusunun sıkı bir tonunu kaybetmesine izin vererek bağ dokusunun olmaması nedeniyle oluşmaktadır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİLERİ

Kemik suyu, bağırsak sağlığını iyileştirmektedir. Bu nedenle bağışıklık sistemi işlevini ve sağlıklı inflamasyon cevabını desteklemek için tüketilen yararlı gıdalardan birisidir. Kollajen / jelatin ve amino asitler prolin, glutamin ve arginin, bağırsak mukozasına yardımcı olmakta ve bağırsak bütünlüğünü desteklemektedir. Geleneksel olarak üretilen kemik sularının iltihaplanmayı azaltabildiği ve normal bağışıklık sistemi işlevini desteklediği gözlemlenmiştir.

KEMİK SUYUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hayvanların kemiklerine çevreden kurşun kontaminasyonu olabilmektedir. Böylece, kurşun daha sonra kemik suyuna geçebilmektedir. Kemik suyunun kurşunla kontamine olma riski taşıyabilmektedir. Kurşun tüketiminin insan vücuduna olan tehlikeleri göz önünde bulundurulduğunda kemik suyu tüketirken dikkatli olunmalıdır.