Sağlıklı Kilo Kontrolü

Sağlıklı Vücut Ağırlığınız Nedir?

Sağlıklı vücut ağırlığı en düşük ağırlık değil, sizin için en uygun olanıdır. Sağlıklı ağırlığın sınırları sağlıklı yaşam ile doğru orantılıdır. Sizin yaşınıza, genetik yapınıza, sağlık durumunuza, cinsiyetinize, vücut yağ oranınıza, yapıyorsanız yaptığınız spor çeşidine vb. göre sağlıklı kilonuz değişmektedir. Sağlıklı vücut ağırlığınızın korunması, ağırlığınızın sürekli değişiminin önlenmesi sağlığınızın korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı kilonuzda olup olmadığınızın tespitinde; BKI(beden kütle indeksiniz), bel/kalça oranınız, vücut yağ ve kas oranınız da büyük önem taşımaktadır.

Kilo Kontrolü:

Kilo kontrolünde mucizevi bir yaklaşım yoktur. Kilonun korunmasında “alınan enerji” ile “ harcanan enerji”nin dengede olması gereklidir. Kilo vermek için her gün aldığınız kaloriden biraz daha fazlasını harcamanız gerekir. Bunu aldığınız kaloriyi azaltarak veya daha fazla egzersiz yaparak sağlayabilirsiniz. En iyi yol ikisini de yapmaktır. Kilo almaya gereksiniminiz varsa, harcadığınız enerjiden daha fazla oranda kalori almalısınız.

Kilo kontrolünde amacınız ne olursa olsun, birinci derecede görünüşünüzü değil sağlığınızı göz önünde bulundurun. Sağlıklı ideal kilonuza ulaştığınızda bunun kalıcı olmasını sağlayın. Sürekli kilo alıp verme döngüsüne girmeyin. Çünkü vücudunuzda birkaç kilo fazla taşımak sürekli kilo alıp vermekten daha az zararlı olabilir. Sürekli kilo alıp verme; bazal metabolizma hızınızın yavaşlamasına, yeme bozukluklarına ve zayıf bir öz güvene sahip olmanıza neden olabilmektedir. Kaybedilen kiloların tekrar kazanılması çoğunlukla hızlı kilo verdiren ve gerçek vaatler vermeyen diyetlerin, aletlerin ve diğer riskli yöntemlerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Bu kilo alıp verme döngüsü devam ettikçe diyet yapan kişi kilosunu korumak için daha düşük kaloriye gereksinim duyacak ve daha zor kilo kaybedecektir. Başarı-başarısızlık şeklinde devam eden bu döngü, kişinin psikolojisini bozacaktır. Bu nedenle kilo sorunu olan kişiler, ideal kilolarına ulaşırken sağlıklı ve dengeli beslenme önerileri içeren uzun süreli çözüm yolları aramalılardır.