İletişim Formu

C VİTAMİNİ VE KANSER İLİŞKİSİ

29 Haziran 2020

Bağışıklığın oldukça popüler hale geldiği son birkaç ay içerisinde nasıl kuvvetli bir bağışıklığa sahip olabiliriz diye uzun uzun yazdık. Özellikle suda eriyen bir vitamin olan C vitamininin bağışıklığın kuvvetlenmesine etkilerini, hangi besinlerden alabiliriz bahsettik. Son dönemde C vitamini hakkında tartışılan en önemli konulardan biri ise kanserle olan ilişkisi. Yüksek doz C vitamini alımı ile kanser arasında bir ilişki var mı? Yapılan araştırmalar neler söylüyor sizler için araştırdık.

C vitamini suda çözünen bir vitamin olması nedeniyle vücutta depolanmaz ve bu nedenle yüksek dozlarda alımının bir zararı olmadığı belirtildiği gibi literatürde yüksek dozun birçok yan etkisi olabileceği ile ilgili araştırmalar yer almaktadır. Önce C vitamini ile ilgili küçük hatırlatmalar yapalım. Karşınıza askorbik asit adıyla da çıkabilecek olan C vitamini insanlar tarafından dışardan alınması gereken ve vücut tarafından sentezlenemeyen bir vitamindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı direnci arttırır. Antioksidan olarak görev alır. Kollajen üretiminde de etkilidir. Bitkisel demirin bağırsaklardan emilimini arttırır. Eksikliğinde ise diş eti problemleri, skorbüt gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. En önemli kaynakları limon, portakal, çilek, ananas gibi meyveler; biber, maydanoz, kuşburnu, domates gibi sebzelerdir. Dünya sağlık örgütüne göre günlük alınması gereken yetişkin dozu 75 mg’dır. C vitamini dayanıksız bir vitamindir. Bu vitaminden zengin besinlerin hazırlanması, saklanması ve pişirilmesi sırasında uygulanan işlemler neticesi ile C vitamini kayıpları olabilmektedir. Sebze ve meyvelerin kesildikten sonra fazla bekletilmeden tüketilmesi, meyve sularının hazırlandıktan hemen sonra içilmesi, sebzelerin önce yıkanması sonra doğranıp pişirilmesi, sebzelerin az suda mümkün olduğunca kısa sürede pişirilmesi, besinlerin soğuk yerlerde saklanması gibi hususlara dikkat edilmesi C vitamini kaybını önleyecektir.

İlk olarak 1959’da vitamininin eksikliği ile bağ doku değişikliklerinin meydana gelebileceği bunun da kansere neden olabileceği ile ilk C vitamini ve kanser araştırmaları başlamıştır. 2006 yılında yapılan son çalışmalarda ek C vitamini alımının kansere karşı koruyucu etkisi olmadığı bulunmuştur. 2007 yılında Beslenme ve Kanser dergisinde yayınlanan başka bir çalışmada ise deney hayvanları ve insanlar üzerinde çalışmalar yapılmış ve C vitaminin solunum ve özofagus, mide ve kolorektal kanserlerin önlenmesinde rol oynadığı gösterilmiştir. Bu nedenle başta sigara içenler ve kimyasal karsinojenlerle temas edenler olmak üzere günlük gereksinmeden daha çok C vitamini alınmasının kanser riskini azaltabileceği söylenmiştir.

Yüksek doz C vitamini vücudunuza neler yapabilir?

Yüksek doz C vitamininin prostat, pankreas  karaciğer, kolon, yumurtalık ve diğer organ kanserlerinin büyümesini ve yaygınlaşmasını engellediği ve olumlu yönde etkilediği yapılan bazı laboratuvar çalışmaları göstermiştir. Fakat ağız yoluyla alınan yüksek doz C vitamininin kanser tedavisinde etkili olmadığı da yapılan araştırmalarda yer almaktadır. Ağız yoluyla alınan yüksek doz C vitamininin böbrek yetmezliğine kadar gidebilecek böbrek problemlerine neden olabileceği yönünde birçok çalışma yer vardır. Asidik bir vitamin olması nedeniyle idrarın asitleşmesine neden olmakta ve böbrek taşı oluşma riskini arttırabilmektedir. Aynı zamanda B12 vitamini ve bakır mineralinin emilimini azaltabilmektedir. Yüksek doz C vitamini ile ilgili kaydedilen en önemli yan etki ise ishal olarak karşımıza çıkmaktadır. Literatürde yer alan bazı araştırmalarda ise yüksek doz C vitamininin bazı kemoterapi ilaçları ile etkileşime neden olduğu bildirilmiştir. Kanser hastaları aldıkları tedaviye göre kullanacakları besin takviyelerini mutlaka doktorlarına danışmalılardır.

Yüksek doz C vitamini etkili mi?

1970’li yıllardan beri bu konuda pek çok çalışma yapılmıştır. Çalışmaların genel sonuçlarına bakıldığında ağız yoluyla alınan günlük ek C vitaminin kanserli hastalarda yaşam süresinin uzaması ile ilgili anlamlı bir fark oluşturmadığı; damar yoluyla alındığında ise her hasta için faydalı olmayacağı bulunmuştur. Fakat bazı hastalarda damar yolu ile alınan yüksek doz C vitamininin kanser hastalarının yaşam kalitesini artırdığı ayrıca fiziksel fonksiyonlar ve bulantı, kusma, ağrı, iştah kaybı ve yorgunluk gibi şikayetler üzerinde de olumlu yönde etkisi ve kemoterapiye bağlı yan etkilerin görülme sıklığının azalmasında etkili olduğu ifade edilmektedir.

 

Yeni Asır Linki: https://www.yeniasir.com.tr/yasam/2020/06/29/yuksek-doz-c-vitamini-kanserin-dusmani