İletişim Formu

YAŞASIN DONDURMA MEVSİMİ!

17 Haziran 2020

Havaların ısınması ile birlikte serinletici alternatifler de gün yüzüne çıkmaya başladı. Çocuk veya yetişkin fark etmeksizin 7’den 70’e herkesin tercihi ise don-dur-ma. Dondurma kimi zaman çok masum olabilirken kimi zamansa bir kalori bombası olarak karşımıza çıkıyor. Tercihlerimiz ise yediğimiz dondurmanın bize kilo olarak dönüp dönmeyeceğini, çocuklar için sağlıklı olup olmadığını belirliyor. Dondurma seçerken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. Çoğumuz dondurma seçerken şeker oranına bakıyor ve biraz daha sağlıklı olması için daha az şekerli olana yöneliyor. Fakat bakmamız gereken bir besin öğesi daha var ki o da yağ. Yüksek yağ içeriği nedeniyle düşündüğünüzden daha kalorili bir dondurma tüketiyor olabilirsiniz. Külah, kağıt helva, karamel veya meyve soslarının ekstra kalori getirdiğini unutmamalı bu yüzden mümkünse kase seçeneklerini kullanmalısınız. Hazır dondurmaları tercih edebileceğiniz gibi evde kendi dondurmalarınızı da yaratabilirsiniz.

Özellikle çocuklarımızın ve içinde dondurma aşkı hiç bitmeyen biz yetişkinlerin fazla eklenti şeker, fazla yağ ve enerji almamamız için evde yapabileceğiniz çok pratik ve lezzetli dondurma tariflerimizi deneyebilirsiniz. İşte onlardan bir tanesi. 2 büyük olgun muzu dilimleyin. Buzdolabı poşetinde buzlukta dondurun. Taze çelikleri dilimleyerek dondurabilir veya hazır satılan donmuş çilekleri de dondurmanız için kullanabilirsiniz. Bir gün buzlukta donmuş olan muzları ve çileği bir blendera alın. İyice karışınca muzların kremamsı bir doku aldığını göreceksiniz. Eğer muzların tatlılığı size az gelirse içine bal ekleyebilirsiniz. İşte dondurmanız hazır. İsterseniz hemen servis edin, isterseniz dondurma kalıplarına paylaştırarak tekrar dondurup daha sonra tüketin. 

Bir diğer alternatif ise yoğurt ile hazırlanmış dondurmalar olabilir. 4 yemek kaşığı fazla suyu süzdürülmüş yoğurdun içine 1 çay bardağı dondurulmuş vişne, kiraz veya 12 çilek ekleyin. Tatlı olmasını isterseniz 1 tatlı kaşığı bal ilave edip hepsini blenderdan geçirin. Bir saklama kabına alarak buzlukta dondurun. İşte size hem kalsiyum deposu hem proteinli hem de lezzetli bir dondurma!

Mevsim yaz, havalar sıcak, dondurmalar çok lezzetli. Dondurmalarınız kadar mutluluk verici, tatlı bir yaz mevsimi dileriz!