İletişim Formu

YENİ DÜZENDE SOSYAL HAYAT

08 Haziran 2020

Görmediğimiz bir düşmana karşı savaşırken bir süre evde kaldık ve hem kendimizi hem de çevremizi koruduk. Şimdi ise yavaş yavaş evlerden çıkmaya yeni normalimize ayak uydurmaya çalışıyoruz. Tabi ki tedbiri elden bırakmadan! Yeni sosyal hayat için birçok kural konurken bu kurallara uymak bizim görevimiz. Bunu yaparken artık küçücük bir çocuğun bile ezbere söyleyebileceği maske, mesafe ve temizliğe dikkat etmeliyiz. Normalleşme ile tekrar ofis, fabrika ortamlarına taşınan iş hayatının yanı sıra uzun zamandır görülmeyen arkadaşlarla kavuşmalar da oldukça hızlandı. Online toplantılar yerini yemekli iş toplantılarına, görüntülü konuşmalar kahve masalarına dönüştü. Peki yeni düzende sosyal hayatta nelere dikkat etmeliyiz?

Evde kendi ekmeğinizi yapıp yediniz veya kahve makinaları sayesinde rutin kahve saatinizden şaşmadınız. Ama dışarda yenen yemekler, içilen kahveler özlendi. Nerdeyse adımımızı attığımız her yer bir yeme-içme noktası. Kimi sizce temiz kimiyse asla gidilmez dediğiniz bir yer. Belki o sürekli müdavimi olduğunuz restorana veya tatlılarına bayıldığınız pastaneye bir daha hiç gidemeyecek gibi hissediyorsunuz. Belki de sosyalleşmek sizi korkutuyor. Temkinli davranarak sosyalleşebilirsiniz. Peki bir kafe ya da restorana gidildiğinde nelere dikkat etmeliyiz?

Yeni düzenin en önemli kuralı TEMİZLİK! Tercih edeceğiniz yerlerin mutlaka yeni kurallara uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu durumda güvendiğiniz yerleri tercih etmek en doğrusu olacaktır. Sosyal mesafe kurallarına göre mesafelenmiş masa ve sandalye düzeni riski azaltmada etkili olacaktır. Restoralarda yemek masaları arası mesafe her yönden 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenmiş olmasına dikkat edin. Gideceğiniz yerlere mutlaka maskenizle gitmeli ve bir şey yiyip içmediğiniz sürece maskenizin takılı olarak kalmasına özen göstermelisiniz. Restoranlarda veya kafelerdeki kolonya ve dezenfektan ile yemek öncesi ve sonrası hiyeninizi sağlayın. Tesislerin içinde veya dışarısında sıra oluşabilecek her yerde (lavabo önleri, varsa sigara içme alanları vb.) 1,5 metre ara ile konulan sosyal mesafe işaretlemelerine dikkat edin. Kafelerde, küçük işletmelerde veya dükkanlardaki çay/kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçların kaldırılmış olması gerekiyor,  eğer tedbirler alınmamış siz bu makinaları kesinlikle kullanmayın. Yasakların kalkmasıyla bu ilk haftalarda bile sosyal mesafe konusunda durum çok iç açıcı değildi. Unutmayın her birimiz kendimiz için tedbirlere uyarsak virüsü çok daha çabuk atlatabiliriz.

Çoğu işletmede sanayi tipi bulaşık makineleri kullanılıyor olabilir. Ama yine de damlacık yoluyla geçen bu virüsün en yoğun olabileceği yerlerden biri bardak ağızlarıdır. Bu yüzden içecekleri bardaklarda tüketmek yerine şişelerde tüketmeniz daha iyi olacaktır. Sürahi veya bardak su yerine tek kişi tüketeceğiniz şişe sular hem daha hijyeniktir hem de havaların ısınması ile artan su ihtiyacınızı karşılamanızdan bağışıklık sisteminizin güçlenmesine kadar pek çok konuda yardımcıdır. Bir diğer konu ise çatal-bıçak hijyenidir. Besin tüketimi sırasında artan ağız içi mukus salgısı nedeniyle iyi temizlenmeyen çatal-kaşıklar oldukça riskli hale gelmektedir.  Tek kullanımlık çatal setleri kullanmak veya kişiye özel paketlenmiş servis setleri kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Masa servisiniz açıldığında çatal bıçağınızı tek kullanımlık peçeteler ile temizleyebilirsiniz. Masanızda el dezenfektanın veya %80 alkol konsantrasyonuna sahip kolonyanın bulunmasına dikkat etmelisiniz. Mümkünse temazsız özelliğe sahip kartlar ile hesabı ödemeniz başkalarıyla olan temasınızı azaltacaktır.

Açık alanlar veya bahçesi olan işletmeler hava almak için en iyi tercihlerdendir. Kapalı alanlarda, havalandırma veya klima tercih edilen yerlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Tabi havaların daha da ısınmasıyla klimalar çalıştırılmak zorunda kalacak. Bu durumda işletmeler klimaları %100 dışarıdan temiz hava alacak şekilde çalıştırmak zorundadır. Bu sene korono virüs sebebiyle vantilatörler rafa kalkıyor. Bütün kafe ve restoranlarda sık sık doğal havalandırma yapılmalıdır. Sizler de birer müşteri olarak bu kurallara uyan işletmeleri seçmeniz yararınıza olacaktır. Birer vatandaş olarak bizler üzerimize düşün görevleri yerine getirmeliyiz. Uzun zamandır görüşmediğiniz bu yüzden sarılmak ve yakın olmak istediğiniz arkadaşlarınızla mesafeli iletişime bir süre daha devam edeceğiz.

Görünmeyen düşmanımızın hala hayatta olduğunu ve onu yenmemiz için tedbirlere devam etmemiz gerektiğini unutmayalım. Maske, mesafe ve temizlik güçlerinin yanı sıra güçlü bir bağışıklık düşmana karşı size kalkan görevi görür. Yeni sosyal hayatınıza hoş geldiniz.

 

Yeni Asır Linki: https://www.yeniasir.com.tr/yasam/2020/06/08/yeni-duzende-sosyal-hayat